DOBRY WYBÓR

Skóra – Twój przyjaciel.

Witajcie 💁‍♀️

Dzisiaj przychodzę do Was z wpisem, który będzie czymś w rodzaju przewodnika, myślę, że tak mogę go określić. W każdym razie ma on być dla Was pomocną dłonią, którą oferuję za wielkie nic. Tylko dla Was, żeby uświadamiać nie tylko młodych ale i tych dojrzałych konsumentów, jak ważnym elementem naszego życia jest skóra. Nie jest to coś, czego możemy się pozbyć, czy wymienić. To część nas i musimy o nią dbać, ponieważ to ona na co dzień nas ochrania.

Żyjemy w czasach takich a nie innych. Nie jesteśmy w stanie zamknąć się w sterylnej bańce oddzielającej nas od całego świata. Wpływa na nas dosłownie wszystko, powietrze, jedzenie, to czy prowadzimy aktywny tryb życia, środowisko w jakim przebywamy na co dzień, stres i wiele innych. To wszystko wpływa na nasz organizm, a co za tym idzie, skutki tego wszystkiego możemy oglądać miedzy innymi właśnie na naszej skórze.

Żeby ten wpis był kompletny zacznę może od początku, tzn. od samej budowy. Jak napisała dr. Anjali Mahto (dermatolog):

Nie sposób w pełni zrozumieć istotę pielęgnacji skóry, nie poznawszy wcześniej jej budowy i mechanizmów funkcjonowania.

 

 

Ten rysunek oraz budowę skóry możecie kojarzyć chociażby z lekcji biologii. Dla przypomnienia wrzucę jednak kilka informacji, które rozjaśnią coś nie coś tym ,którzy totalnie nic nie kojarzą.

Skóra składa się z dwóch głównych części, a mianowicie warstwy górnej nazywanej epidermą, nabłonkiem lub naskórkiem oraz dolną, czyli skórą właściwą.

Epiderma

To zewnętrzna warstwa skóry, która ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem. Oznacza to, że jest naszą pierwszą linią obrony w styczności z zagrożeniami jakie czają się w naszym otoczeniu. Oprócz tego posiada cztery rodzaje komórek, a każda z nich pełni inną istotną funkcję.

  • keratynocyty – produkują białko zwane keratyną, które zapewnia skórze fizyczną ochronę i zapobiega wnikaniu wody
  • melanocyty – produkują melaninę, która nadaje skórze kolor i chroni nas przed działaniem promieni ultrafioletowych wysyłanych przez Słońce
  • komórki Langerhansa – są elementem układu odpornościowego, a ich zadaniem jest wyszukiwanie i niszczenie drobnoustrojów, które atakują skórę
  • komórki Merkla – umożliwiają nam odbieranie bodźców dotykowych
Skóra właściwa

Skóra właściwa znajduje się pod naskórkiem. Dzieli się ją na dwie warstwy: górną, brodawkową i dolną, siateczkową. Warstwa brodawkowa zawiera wiele zakończeń nerwowych, natomiast siateczkowa jest swego rodzaju podłożem, zapewnia elastyczność, jest bogata w kolagen, elastynę i kwas hialuronowy.

  • kolagen – to jedno z najpowszechniejszych w naszym ciele białek. Tworzy ono swego rodzaju rusztowanie skóry, zapewniając jej trwałość, sztywność i podporę.
  • elastyna – zapewnia elastyczność skóry
  • kwas hialuronowy – składa się z dużych cząsteczek cukru o konsystencji żelu, zapewnia skórze miękkość, sprężystość i nawilżenie.

Jak więc dbać o skórę, aby była ona w dobrej kondycji? Nie jestem lekarzem, jednak tak, jak i Wy jestem człowiekiem, który na co dzień zmaga się z różnego rodzaju problemami, również tymi skórnymi. Choć nie wszystkie dotyczą mnie osobiście, ale chociażby moich dzieci, to w ciągu ostatnich lat, dzięki konsultacjom z dermatologiem, lekturze i własnemu doświadczeniu z różnymi produktami kosmetycznymi, wiem, że aby odpowiednio zadbać o swoją skórę potrzebujemy dwufazowej pielęgnacji. Pierwsza to ta chyba najlepiej wszystkim znana, pielęgnacja zewnętrzna skóry. Jednak bardzo często zapominamy o tej wewnętrznej pielęgnacji w postaci dobrej mineralizacji naszego organizmu.

W związku z tym pilingujemy się, aby złuszczyć zbędny naskórek, kremujemy, aby nawilżyć naszą skórę i wzmacniamy się od wewnątrz. Jeżeli zaś chodzi o twarz, czyli strefę chyba najbardziej problematyczną, to mam dla Was małą ściągę pielęgnacyjną.

Co jest najważniejsze w pielęgnacji twarzy?

1. OCZYSZCZENIE

W zależności od rodzaju waszej cery, powinniśmy stosować inny kosmetyk do tego etapu przeznaczony. Ktoś zapyta, dlaczego oczyszczanie jest tak ważne, albo dlaczego nie mogę zastosować tego, na co mam ochotę? Odpowiedź jest prosta, nieodpowiednio dobrany kosmetyk może podrażnić waszą skórę i pogłębić dotychczasowe problemy. W związku z tym zebrałam dla Was informację, do którego typu cery jaki kosmetyk będzie najodpowiedniejszy.

MYDŁO → cera tłusta

PIANKA I PŁYN DO OCZYSZCZANIA TWARZY → cera tłusta lub ze skłonnością do wyprysków

MLECZKO → cera sucha

TONIK → cera tłusta i trądzikowa

WODA MICELARNA → do każdego typu cery

 

2. SERUM

Serum jest preparatem, który dzięki swojej żelowej konsystencji jednocześnie składając się z drobnych molekuł, zapewnia szybkie wnikanie kosmetyku w skórę i docieranie do jej głębszych warstw. Pod tym względem jest przeciwieństwem środka nawilżającego, który nawilża tylko powierzchnię skóry. Oprócz tego nie zatyka porów, ale zawiera składniki aktywne: przeciwutleniacze, witaminy, peptydy i substancje rozjaśniające. Serum można stosować na wiele dolegliwości, w tym wysuszoną skórę, zmarszczki, przebarwienia, nierówny koloryt skóry oraz przedwczesne objawy starzenia się.

3. NAWILŻENIE

Środek nawilżający jest niezbędny do zachowania elastyczności i sprężystości naszej skóry. Regularnie nawilżana zachowuje zdrowie i skutecznie pełni funkcję ochronną. Środki nawilżające poprawiają strukturę/ jakość skóry, przeciwdziałają jej przesuszeniu i zapewniają ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

4. KREM POD OCZY

Skóra wokół oczu jest cieńsza  i delikatniejsza niż na pozostałych obszarach twarzy. Okolice oczu charakteryzują się wzmożoną aktywnością, a to dlatego, że przeciętnie człowiek mruga aż 20 tysięcy razy dziennie! Skóra w tym miejscu jest podatna na podrażnienia i wymaga szczególnej pielęgnacji. W związku z tym krem do twarzy można stosować zarówno pod oczy z tym wyjątkiem, gdy osoba o tłustej cerze stosuje codziennie preparat nawilżający w celu zwalczenia tendencji do przetłuszczania. Produkty przeznaczone do cery ze skłonnością do wyprysków mogą podrażniać i przesuszać skórę pod oczami.

 

Oprócz tego warto zastosować od czasu do czasu 

  • ZŁUSZCZANIE
  • MASKĘ
  • KREM Z FILTREM

Polecam Wam również lekturę książki SKIN BEAUTY. To jak na razie najlepszy poradnik poświęcony pielęgnacji, jaki miałam okazję czytać. →

 

 

 

Zapraszam Was również do odwiedzenia strony na Facebooku

Dobry wybór – MATKA W SIECI

A już za tydzień zapraszam na kolejny wpis z serii. Tym razem na warsztat wezmę skórę twarzy. Jakim typem cery jesteś? Jeżeli jeszcze nie wiesz, to koniecznie wpadnij za tydzień na kolejną dawkę wiedzy w pigułce. Oprócz tego polecam Wam inny wpis opublikowany już całe wieki temu, jednak ciągle aktualny.

 

 

CZY DA SIĘ ZARABIAĆ ONLINE?

 

 

 

Na razie.

B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: